Dizajnér

Aino Aalto

Fínsko

Aino Mandelin sa narodila roku 1894 v Helsinkách. Študovala v helsinskom technologickom inštitúte, kde tiež štúdia dokončila. Potom pracovala pre rôzne architektonické štúdiá. Medzi ne sa roku 1924 zaradila aj kancelária Alvara Aalta.

Po pár mesiacoch práce sa z nich stali manželia. Medové týždne trávili v Taliansku, kam sa vtedy vydávali všetci nadšenci do dizajnu. Spolu s manželom potom založili značku Artek. Vzhľadom na ich spoluprácu na niekoľkých veľkých projektoch nikto Aino nepripisoval žvásty veľké zásluhy za jej prácu, hoci stála pri niekoľkých úplne zásadných diel. Vtedajší doba vyzdvihovala skôr muža architektov, Aino brali len ako jeho manželku a pomocníčku.

Medzi spomínané zásadné projekty patrí napríklad sanatórium Paimio pre chorých na tuberkulózu alebo Villa Mairea. Kým Alvar Aalto väčšinou navrhoval budovu zvonku, Aino sa venovala predovšetkým interiérom a návrhom nábytku. Ten potom tiež predávali pod spoločnou značkou Artek. Aino stojí tiež za návrhom rôznych ikonických pohárov pre značku Iitalla, stála tiež pri zrode slávnych Savoy váz.

Aktívne pracoval až do roku 1949, kedy podľahla rakovine. Jej diela sú k videniu v niekoľkých svetových múzeách.

Príbeh oboch manželov Aalto si môžete prečítať v našom článku na blogu.

Jste z Česka? Přejděte na Aino Aalto
Shopping from the EU? Switch to Aino Aalto

5% zľava pre vás!

Newsletter

Odoberajte náš newsletter a získajte 5% zľavu.

Odoberať newsletter

Zavrieť