Dizajnér

Alvar Aalto

Fínsko

Alvar Aalto (1898 - 1976) bol fínsky architekt a dizajnér. Spolu so svojou prvou ženou Aino Aalto a ďalšími založil Artek - značku nábytku, pomocou ktorého sa snažili tiež rozširovať povedomie o modernej kultúre. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patrí budova kultúrneho komplexu v Helsinkách a Helsinský technická univerzita v Espoo.

Alvar Aalto celým menom Hugo Alvar Henrik Aalto navrhoval budovy, nábytok, textil i sklo, tvoril obrazy a sochy. Umelcom sa ale ani tak nenazýval. Je tiež považovaný za vynálezca nábytku z ohýbanej drevenej preglejky. V tomto smere ho ovplyvnil Gebrüder Thonet, jeden zo zakladateľov rovnomennej továrne ručne ohýbaného nábytku dnes známe tiež ako Ton. Celé jeho životné dielo sa rozpína do niekoľkých smerov i štýlov. Nábytok z pera slávneho architekta a dizajnéra našiel domov v priestoroch múzea v jeho rodnom meste Jyväskylä vo Fínsku. Aj túto budovu dokonca navrhol sám Aalto.

Jeho meno sa stalo zvučným aj za hranicami Fínska, vďaka tomu sa tiež podarilo rozšíriť povedomie sveta o tomto štýle. Aj napriek tomu, že tvoril vo Fínsku, jeho tvorba je radená do škandinávskej moderny a zahŕňa predovšetkým architektúru. Zabúda by nemala byť ani iné odvetvia, napríklad nábytok. Návrhy dobre premyslel, čo sa odráža vo fakte, že sú stále žiadané a aktuálne. Jeho práca býva radená tiež k monumentalismu alebo funkcionalizmu. Uprostred kariéry tiež rád experimentoval.

So svojou už spomínanú prvú manželkou Aino, s ktorou sa rozhodli navrhnúť prevažnú časť nábytku a svietidiel pre sanatórium Paimio. Výsledkom sú predovšetkým dnes známe rovnomennej stoličky. Sú to práve stoličky, ktoré sú súčasťou stálej výstavy múzea Moma.

Ikonickým kúskom, ktoré pre svoje obchody používa potrebné spoločnosť Apple, je tiež stoličky 60. K dostaniu sú aj vo variante barových stoličiek. Aalto ako prvý použil konzolový princíp pri výrobe stoličiek z dreva. Rozpoznateľným kúskom je tiež závesná lampa Hand Grenade A110 z bielo lakovanej ocele.

Na stránkách DesignVille možno zakúpiť výrobky z kolekcie skla Alvar Aalto Collection, ktoré Alvar vytvoril pre firmu Iittala spolu so svojou prvou ženou Aino. Alvar bol tiež zakladelem značky Artek, ktorej produkty, vrátane ikonické stoličky 60, na DesignVille tiež nájdete.

Produkty od Alvar Aalto

Stránka 1 ze 2 1 2

Jste z Česka? Přejděte na Alvar Aalto
Shopping from the EU? Switch to Alvar Aalto

5% zľava pre vás!

Newsletter

Odoberajte náš newsletter a získajte 5% zľavu.

Odoberať newsletter

Zavrieť