Artek

Fínsko

Artek je fínska značka založená v roku 1935 manželmi a dizajnérmi Alvarom a Aino Aaltovými a ich priateľmi Marie Gullichsenovou a Nils-Gustavom Hahlom. V sortimente značky nájdete vysoko kvalitný nábytok, ktorý dnes patrí medzi ikony dizajnu minulého storočia.

Nábytkárska firma Artek vznikla stretnutím dizajnérov a manželov Alvara Aalto a Aino Aalto s ich priateľom, historikom umenia Nils-Gustavom Hahl. Ten je zoznámil so zberateľkou umenia Mariou Gullichsenovou a spoločne v polovici 30. rokov 20. storočia založili značku Artek, ktorej cieľom bolo, vedľa predaja kvalitného nábytku, tiež určovať nový spôsob moderného života a vybavenie domácnosti.

Pre svoju firmu zvolili meno, ktoré nepochádza z fínčiny, ale vzniklo spojením dvoch slov - art a technology, teda umenia a technológie. Už od začiatku sa značka Artek stala známou predovšetkým vďaka využívaniu ohýbanie dreva. O príbehu manželov Aaltových si môžete prečítať na našom blogu.

V súčasnej dobe nájdete pod značkou Artek nielen nábytok, svietidlá a doplnky z pera manželov Aaltových, ale tiež návrhy svetovo známych dizajnérov Ilmari Tapiovaara, Shigeru Ban, Helly Jongerius, Harri Koskinenena, Enzo Mari a Tobiasa Rehberger.

Medzi najznámejšie designy patrí napríklad stolička Chair 65 alebo kus navrhnutý pôvodne do dizajnérovu kuchyne stolička Rocket. V neposlednom rade tiež kreslá Mademoiselle či svietidla A331 alebo A110. V roku 2013 sa značka Artek stala súčasťou koncernu Vitra.

Viac na artek.fi.

Produkty značky Artek

Jste z Česka? Přejděte na Artek
Shopping from the EU? Switch to Artek

5% zľava pre vás!

Newsletter

Odoberajte náš newsletter a získajte 5% zľavu.

Odoberať newsletter

Zavrieť