Dizajnér

Anderssen & Voll

Nórsko

Po desiatich rokoch spolupráce v nórskom dizajnérskom štúdiu Norway Says Torbjørn Anderssen a Espen Voll založili novú firmu, ktorá nesie ich priezvisko. Od roku 2009 navrhujú pod značkou Anderssen & Voll čistý a moderný dizajn, ktorým bol pre nich charakteristický už v Norway Says.

Niekoľkými medzinárodnými oceneniami ovenčenej duo Anderssen & Voll pravidelne prispieva k viditeľnosti Nórska na svetovej mape dizajnu. Ku každému projektu napriek tomu pristupujú s novými pocitmi a slobodou v tvorivosti. Práca s emóciami je v ich tvorbe zásadná. Podľa ich slov sú to práve city, ktoré poháňa ich návrhy a dávajú neživým predmetom určitý charakter. Radšej než aby sami seba charakterizovali nejakým štýlom, zahŕňajú svoje výtvory pod pojem otvorenosť.

Keď začnú s návrhom, pozorujú jeho podobu a snaží sa zachytiť hlavné vlastnosti, ktoré potom rozvíjajú. Prirovnávajú to ku vdychovaniu života do každého kusu nábytku, ktorý im prechádza pod rukami. Snaží sa byť tiež vnímaví ku kultúrnemu dedičstvu a vplyvom trhu, aby tieto poznatky mohli s predstihom vtlačiť do svojich návrhov a zakaždým tak pre záujemcov vytvorili prelomový a žiaduce kus.

Trebárs ako tomu bolo pri vytváraní ikonické pohovky Outline pre značku Muuto. Ich zadaním bolo navrhnúť kus, ktorý sa bude líšiť od ostatných v portfóliu značky. Zároveň sa snažili o skĺbenie škandinávskeho dizajnu s niečím viac kontinentálnym. Duo dizajnérov svoje návrhy veľmi často vyvíja a zdokonaľuje aj po ich uvedení na trh. To ale nebol prípad pohoviek Outline, ktoré sa im podarili dotiahnuť do konečného tvaru už s prvou skicou.

Rozpoznateľné je tiež kreslo Doze Lounge Chair spolu s otomanom pro Muuto. Jeho všeobjímajúci sedadlo spája myšlienky škandinávskeho dizajnu s radmi nábytku zo sedemdesiatych rokov. Výsledkom je archetypálny kreslo s podnožkou. Známymi sa stali aj doplnky z ich dielne, treba vázy Troll pro značku Menu.

Medzi zásadné návrhy Anderssen & Voll patrí v neposlednom rade aj stoličky Pavilion, ktoré navrhli pre značku &Tradition. Nadčasovým stoličkám z kovu a ohýbaného dreva vdýchli vzdušnosť, eleganciu a ladné línie. Zároveň sú dobre stohovateľné. Dizajnéri verí, že aj keď ctí tradície a vychádza z nich, je dobré niektoré ich prvky občas porušiť. A tento prístup je práve zjavný v kolekcii stoliček Pavilion, ktoré nadväzujú na modernizmus konca päťdesiatych rokov minulého storočia.

Vian naa www.anderssen-voll.com.

Produkty od Anderssen & Voll

Stránka 1 ze 4 1 2 3 4

Jste z Česka? Přejděte na Anderssen & Voll
Shopping from the EU? Switch to Anderssen & Voll

5% zľava pre vás!

Newsletter

Odoberajte náš newsletter a získajte 5% zľavu.

Odoberať newsletter

Zavrieť