Dizajnér

Hans J. Wegner

Dánsko

Hans Jørgensen Wegner (1914–2007) bol dánsky nábytkový dizajnér, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov dánskej moderny, ktorý dosiahol svetové slávy.

Hans Wegner sa v mladosti sa vyučil ako stolár. V roku 1936 začal študovať The Danish Design School v Kodani, kde sa rozhodol stať sa dizajnérom a vyrábať a predávať svoj vlastný nábytok.

Od roku 1938 bol zamestnaný v štúdiu Arne Jacobsena a Erika Møllera. Mal tu na starosť návrh nábytku pre radnicu v Aarhuse, ktorú Arne Jacobsen ako architekt navrhoval. Neskôr sa osamostatnil a založil vlastnú spoločnosť.

Medzi najznámejšie diela Hansa Wegnera patrí stoličky China Chair (1944), ktorú v súčasnosti vyrába firma Fritz Hansen, alebo Wishbone Chair (1949), ktorú vyrába firma Carl Hansen & Son. Jeho nábytok sa vyznačuje špičkovými materiálmi a nekompromisným remeselným spracovaním. O svojom diele sám povedal "Vždy som chcel robiť nezvyčajné veci výnimočne vysokej kvality".

Za svoju prácu dostal Hans Wegner mnoho ocenení. Napríklad v roku 1951 Lunningovu cenu a Grand Prix milánskeho Triennale, ďalej medailu švédskeho princa Eugena a medailu Eckersberg. V roku 1959 bol menovaný čestným návrhárom pre kráľovskú spoločnosť umenia v Londýne. Jeho nábytok je prítomný v mnohých medzinárodných zbierkach, vrátane múzea moderného umenia v New Yorku a Die Neue Sammlung v Mníchove.

Jste z Česka? Přejděte na Hans Wegner
Shopping from the EU? Switch to Hans Wegner

5% zľava pre vás!

Newsletter

Odoberajte náš newsletter a získajte 5% zľavu.

Odoberať newsletter

Zavrieť