Dizajnér

Greta M. Grossman

Švédsko

Greta M. Grossman (1906 - 1999) bola švédska dizajnérka a architektka. Presťahovala sa do USA, kde zohrala významnú úlohu pri definovaní estetiky kalifornského modernizmu 50. rokov. Dizajnová ikona - stojanová lampa Gräshoppa bola vyrobená v roku 1947, stolová lampa Cobra v roku 1950 a neskôr získala prestížne ocenenie Good Design Award. Dnes sú originály ich diel vysoko cenené na aukciách po celom svete.

Jej kariéra trvala štyri dekády a zahŕňala dva kontinenty. Rozprestrela sa najmä v dvoch krajinách - Spojených štátoch a Švédsku. Svojim prínosom Greta Grossman narušila uniformné štruktúru odvetvia, pretože otriasla svetom dizajnérov, ktorému dominovali predovšetkým muži. Bola úspešná hneď na niekoľkých poliach zahŕňajúcich industriálny dizajn, návrh interiérov a architektúru.

Potom čo presídlila do Ameriky si v Kalifornii otvorila obchod na Rodeo Drive. Keďže bola jednou z priekopníčok škandinávskej estetiky mimo jej hranice, a tiež vďaka jej unikátnemu prístupu k modernizmu, sa čoskoro zapísala do tamojšieho povedomia. Získala si nejednu americkú celebritu.

Je známa pre svoje návrhy domov, ktoré nájdeme od Kalifornie až po Švédsko, do pamäti milovníkov škandinávskeho dizajnu sa odzrkadlila predovšetkým vďaka návrhom svietidiel. Konkrétne ikonické stolové lampy Cobra a stojanové lampy Gräshoppa, oboje od značky Gubi. Aj keď sa druhá spomínaná začla vyrábať už v päťdesiatych rokoch, na aktuálnosti nestráca ani dnes, čo z nej robí skutočnú ikonu.

Jste z Česka? Přejděte na Greta M. Grossman
Shopping from the EU? Switch to Greta M. Grossman

5% zľava pre vás!

Newsletter

Odoberajte náš newsletter a získajte 5% zľavu.

Odoberať newsletter

Zavrieť